Zakaz studiowania

Radzimy nie aplikować na studia, które zostały ocenione negatywnie przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA). Teoretycznie rzecz ujmując uczelnie nie powinny rekrutować studentów na kierunki, które otrzymały “czerwoną kartkę” od PKA, niemniej jednak zawsze warto być dobrze poinformowanym. Ponadto zachęcamy również do głębszej refleksji, czy warto ubiegać się na uczelnię, gdzie interesujący nas kierunek studiów otrzymał ocenę warunkową PKA. Ocena taka oznacza bowiem w praktyce, że interesujące nas studia w tej konkretnej szkole wyższej są “na krawędzi” spełnienia wymagań ustawowych.

Aby sprawdzić, które uczelnie otrzymały ocenę negatywną bądź warunkową, odwiedź stronę PKA i zadaj odpowiednie kryteria wyszukiwania.

 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Drukuj
 • email
 • PDF

2 komentarze

Filed under Perspektywa kandydata na studia, Perspektywa rodzica, Perspektywa studenta

2 Responses to Zakaz studiowania

 1. ksawery

  Niestety prawda jest taka, że PKA nie aktualizuje zbyt często własnej strony. Wyniki z oceną akredytacji ukazują się po pół roku, albo później. Z opisu procedury wynika, ze powinny być zdecydowanie wcześniej. Proszę sprawdzić ile ogłoszono ocen za 2013 rok do dnia dzisiejszego, na palcach jednej ręki można policzyć. Pytania kierowane do PKA pozostają bez odpowiedzi. Wydaje mi się, że jest to instytucja publiczna a brak odpowiedzi na zapytania obywatela jest naruszeniem KPA. Potwierdza to tylko fakt, że prawo w Polsce to fikcja. A swoją drogą MNiSW nie panuje nad tym co dzieje się w tzw. niepublicznych szkołach wyższych.

 2. M.Rocki

  Sprawdziłem. Na dzisiaj (23 października) na stronie PKA “wisi” 240 wyników ocen z roku 2013. Ostatnie z 3 października. Duża musi być ta “jedna ręka”….