Jaką uczelnię powinienem wybrać?


Najważniejsze to nie dać się nabić w butelkę.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję co do kolejnych lat Twojej edukacji – edukacji na poziomie wyższym – miej na uwadze, że to właśnie te lata odegrają kluczową rolę w kontekście Twojej kariery zawodowej a tym samym poziomu jakości Twojego życia i życia Twojej rodziny.
Sprawdź komu powierzasz swoją przyszłość, zadawaj pytania i stawiaj wymagania.

To między innymi od Ciebie zależy jakość szkolnictwa wyższego w naszym kraju. Pamiętaj, że nie ma kompromisów jeśli chodzi o jakość – zawsze należy się domagać najwyższej. To Ty decydujesz i masz prawo do pełnej, rzetelnej informacji zanim komuś powierzysz swoją przyszłość, swoje marzenia i wyimaginowany obraz siebie jako absolwenta z dyplomem licencjata bądź magistra tego jednego, jedynego kierunku studiów.

Jakie zadawać pytania, jeśli pytamy o jakość uczelni? Oto przykłady:

 1. Czy zostaliście Państwo ocenieni przez Polską Komisję Akredytacyjną? Jeśli tak, jaką ocenę Państwo uzyskaliście?
 2. Czy zapewniacie Państwo praktyki studenckie?
 3. Czy możliwe są wymiany studenckie za pośrednictwem Państwa uczelni, zarówno w kraju, jak i za granicą?
 4. Jakie oferujecie Państwo możliwości studiowania w językach obcych?
 5. Jakie są realne szanse zatrudnienia po ukończeniu tego kierunku? Jaki jest współczynnik zatrudnienia absolwentów tego kierunku?
 6. Czy funkcjonuje w Państwa uczelni biuro karier? Na czym z Państwa strony polega pomoc absolwentom w znalezieniu pracy?
 7. Jakie sygnały płynące z rynku pracy przemawiają za oferowaniem tego kierunku studiów?
 8. Czy oferowany przez Państwa program studiów na tym kierunku jest zgodny z takim samym kierunkiem oferowanym gdzie indziej w Europie bądź na świecie?
 9. Czy posiadacie Państwo jakiekolwiek “certyfikaty jakości” poza akredytacją Polskiej Komisji Akredytacyjnej, jak. np. akredytacja środowiskowa, certyfikat ISO 9001, nagroda jakości?
 10. Jak mógłbym skontaktować się z absolwentami oferowanego przez Państwa kierunku studiów?
 11. Jaki jest odsetek absolwentów oferowanego przez Państwa kierunku studiów zatrudnionych w obszarze ukończonej specjalności?
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Bookmarks
 • LinkedIn
 • Drukuj
 • email
 • PDF

1 Comment

Filed under Perspektywa kandydata na studia, Perspektywa pracodawcy, Perspektywa rodzica, Perspektywa studenta

One Response to Jaką uczelnię powinienem wybrać?

 1. Piotr Stec

  No dobra, pozwolę sobie na kilka uwag krytycznych:
  Ad 1 – 2: Praktycznie każda uczelnia w Polsce odpowie TAK, poza tym te kierunki, które nie przeszły jeszcze wizytacji PKA nie są z definicji gorsze. Albo są oferowane na uczelni krócej, niż 3 lata, albo PKA po prostu jeszcze nie wyznaczyła im terminu. Poza tym warto pokierować klienta na strony PKA, niech sam sprawdzi, a nie tylko na słowo.
  Ad 3 – znów niemal wszędzie TAK, co więcej (paradoksalnie) kilka nie najlepszych uczelni krajowych ma świetne kontakty międzynarodowe i wymiana studentów kwitnie.
  Ad 4 – czy to świadczy o jakości uczelni? Czy studiowanie polonistyki po angielsku jest tym, o co nam chodzi?
  Ad 5 – 7 i 11 albo obowiązek ustawowy (biuro karier) albo nikt nie może uczciwie odpowiedzieć na to pytanie. Część kierunków daje przygotowanie ogólne, z założeniem, że absolwent NIE będzie pracował w zawodzie. Cambridge filozofię reklamował kiedyś studentom, jako kierunek dla dziennikarzy, menadżerów, prawników i innych, którzy w pracy będą używać rozumu. Czy to, że np. 60 % absolwentów socjologii danego wydziału pracuje w reklamie, 20% w HR a 20% w administracji dowodzi, że socjologii tam nie warto studiować?
  Ad 8. A o czym to świadczy? Np. prawo ma program niezgodny z programem jakiegokolwiek zagranicznego uniwersytetu (przedmioty nazywają się tak samo, treść jest różna). Co z programami nowatorskimi? Bristol oferował kiedyś studia chemia + prawo dla przyszłych rzeczników patentowych i chętnych do pracy w komercjalizacji nauki. Drugich takich studiów na świecie nie było. Czy znaczy to, że byli gorsi?
  Ad 9 – akredytacja środowiskowa dla części kierunków nie istnieje. W warunkach krajowych akredytacja zagraniczna stanowi obciążenie finansowe, któremu publiczna uczelnia nie jest w stanie sprostać.
  Ad 10 – poza kontaktem ze stowarzyszeniem absolwentów – NIE. Przepisy o ochronie danych osobowych zabraniają.
  Pozdrawiam czekając na kolejne teksty.